Jdi na obsah Jdi na menu

3. motokrosový den 19.9.2009

S předpovědí počasí na čtvrtek a pátek před závody to vypadalo slibně. Meteorologové hlásili trvalý déšť, který by byl přímo ideálním pro povrch vysušené žlutavské trati. Ale počasí nás zklamalo, pršelo pouze ve čtvrtek. V pátek odpoledne byla trať už značně proschlá. Na řadu tedy přišli hasiči se svými auty a zásobou vody. Nejprve ti z Halenkovic a poté z Bělova. Řádně jsme pokropili horní část trati, aby v sobotu 19. 9. 2009, kdy již mělo být pouze slunečno, nebyli diváci a stánky s občerstvením a hudebním doprovodem zasypávány vrstvami prachu. První přípravy s vytyčením začaly již v odpoledních hodinách.

Sobotní ráno bylo hektické jistě pro předem registrované jezdce, traťáky a všechny, kteří pomáhali s přípravou zabezpečení a hladkého průběhu závodů. První závodníci přijížděli zbytečně brzy už před osmou hodinou, i když první tréninky byli naplánovány na 9,30 hod. Asi chtěli načerpat tu správnou před závodovou atmosféru. Tréninky byly naplánovány na dobu mezi 9.3O – 11.3O hod., zápis jezdců do 11. hod. Po trénincích jsme opět přivítali hasiče, kteří uvedli povrch horní části trati v neprašný. V pravé poledne proběhla povinná rozprava.

Závody. 1. jízda třídy MX2 startovala v 12.30 hod.. Až druhý start byl v pořádku, první byl předčasný. Startovalo se pomocí „gumy“. Pořadí jezdců na startu určil los. Po projetí posledního závodníka třídy MX2 cílem se už řadili před startem jezdci třídy MX1, kteří se vydali do „boje“. Obě třídy jeli 10 minut + 2 kola. V 13.1O hod. přišla na řadu třída OPEN, ve které se objevil i účastník evropských bojů Roman Heinrich, který předvedl krásnou exhibiční jízdu pro přihlížející diváky.

Hodinová pauza byla vyplněna návštěvou stánku s občerstvením. Možnost jízdy na čtyřkolce nebo veteránském Jeepu ocenili hlavně děti. Jejich přítomnost v areálu a možnost nějakého vyžití je výzvou pro pořadatele do budoucnosti. V telefonickém rozhovoru se omluvil všem za svoji neúčast Standa Hložek, i když předtím přislíbil svoji přítomnost. Zdravotní stav mu to nedovolil.

V 14.3O hod. již stáli opět na startu jezdci třídy MX2 připraveni ke své 2. jízdě. Po absolvování 8 kol byla pro ně cílová vlajka jistě „vysvobozením“. Na celkovém třetím místě se umístil domácí jezdec Radim Marčík, druhým byl Miroslav Hanák a vítězem Antonín Hvozdenský. Nejnabitější třída MX1 a souboje v ní byli asi tím nejlepším, co jsme viděli. Celé startovní pole jezdilo spolu a jezdci podávali velmi vyrovnané výkony. Na celkovém třetím místě se umístil vítěz jarních závodů, kdy jel v třídě MX2 Zdeněk Bobál, druhý dojel Zdeněk Štefka a vítězem se stal domácí jezdec Petr Zlatuška.

Třída Open. Celkové výsledky byli totožné s pořadím jezdců v jednotlivých jízdách. Třetí se umístil Milan Mol, druhý byl domácí jezdec Aleš Říha a první František Kotásek.

Slib organizátorů při jarních závodech, že příště budou stupně vítězů, se vyplnil a tak všichni stáli na bedně, kde obdrželi věnce, poháry, šampusy a věcné ceny od sponzorů. K překvapení všech však pořadatelé ocenili cenou sponzora, kterou věnovala firma RM-MOTO Napajedla i jezdce umístěné na čtvrtých místech, kteří byli přítomni. Tím byl jediný z nich Pavel Buchta. Ceny tak připadli jezdcům umístěným na pátých místech. Standa Hrkalík a Jan Foukal  byli překvapeni.

Poté byly závody oficiálně ukončeny a pořadatelé se závodníky týmu www.motokros-zlutava.cz po úklidu tratě strávili příjemný večer u ohně, kde probrali zážitky získané za celý závodní den. Shodli se, že závody byli úspěšné a jistě by v budoucnu stálo za to je zopakovat.

Poděkování patří starostům obcí Bělov a Žlutava, p.Přecechtěl a p.Kolář, dobrovolným hasičům z Halenkovic a Bělova, časoměřičům a traťákům, organizátorům a všem kdo pomohli ke zdárnému průběhu závodů, které proběhly bez vážných zranění.Evženovi s hudebním doprovodem Manželkám, přítelkyním a milenkám za podporu a toleranci v těchto dnech a doufáme, že se sejdeme na jaro příští rok znova.